fbpx

Nar

Havaların soğumasıyla birlikte, şifa kaynağı olan narın bol bol tüketilmesi gereken zamanlarda bulunuyoruz. Narın onlarca faydası bulunuyor.
Yüzyıllarca sağlık, ölümsüzlük ve bereket sembolü olarak görülen narı bol bol tüketmeniz sizin yararınıza olacak. Nar, C vitamini açısından oldukça zengin bir kaynak. Eğer günlük olarak bir bardak nar suyu içerseniz günlük almanız gereken C vitamini miktarının %36’sı karşılamış oluyorsunuz. Tabii ki narın içindeki vitamin ve mineraller sadece C vitaminiyle de bitmiyor. Nar; sodyum, magnezyum, demir, fosfor ve dahasını içeriyor.

KANSERİ ENGELLİYOR

Narın en bilinen özelliği, kansere karşı koruyucu oluşudur. Bunun sebebi ise oldukça güçlü antioksidanlar içermesidir. Etkili olduğu kanser türleri arasında prostat ve cilt kanseri yer alır. Narın tercihen suyunun sıkılarak tüketilmesi ve bunun tüm meyveden hazırlanması önerilir. Çünkü nar kabuğu;
glikozit, tanen ve alkaloit açısından zengin bir meyvedir.

SİNDİRİM SİSTEMİNİ DÜZENLİYOR

Kış aylarını ve mikrobik durumları düşündüğümüz zaman, narın bir diğer önemli etkisi sindirim sistemine iyi gelmesidir. Taneler arasında bulunan beyaz tabaka, mide için oldukça yararlıdır. Bu tabakanın faydası ile birlikte mide güçlenir. Sindirim sistemini düzene sokmak için, nar kabuğu
kaynatılarak soğumaya bırakılır. Daha sonrasında bal ile tatlandırılarak içilir.

Kozmetiklerde bile kullanılması, ona direkt olarak ulaşımımızın ve kullanmamızın ne kadar önemli olduğu sonucunu ortaya koyuyor. Bu yüzden direkt olarak nar tüketmek veya yüz maskelerinde nar suyu ve kabuklarına yer vermek oldukça önemli oluyor.

GÜNEŞİN ZARARLI ETKİLERİNİ ORTADAN KALDIRIYOR

Narı mevsiminde tüketmek, vücutta yer alan ve güneş yanıklarına neden olan serbest radikallerin durdurulmasında oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra narda bulunan antioksidanlar cilt tümörlerini engeller.

Son olarak sizlere mucize meyve narın kozmetikte kullanıldığı Harem’s markasının Nar Özlü Sabunu ve Nar Özlü Kremini tavsiye ediyoruz.
Nar yağında bulunan E vitamini ve polifenoller sayesinde cildi serbest radikallere karşı koruyarak cilt dokusunun daha parlak, elastik görünmesini sağlar ve kırışıklıkların giderilmesinde etkili olur.

HÜCRELERİN YENİLENMESİNE YARDIMCI OLUYOR

Nar, cilt hücrelerinin ve dokularının yenilenmesinde görev alacak birçok yararlı maddeyi içinde barındırır. Bu şekilde yaralar hızlı bir şekilde iyileşir; dermis veya epidermis olarak adlandırılan cilt hastalıkları da önemli ölçülerde önlenir.

YAĞ ÜRETİMİNİ YAVAŞLATIYOR

Narın faydaları bu saydıklarımızla da bitmiyor. Yapılan araştırmalar, narın bel ve karın bölgesinde bulunan yağları etkilediğini de gözler önüne seriyor. 1 ay boyunca her gün düzenli olarak nar suyu tüketmeniz durumunda, bel ve karın bölgesi yağ hücrelerinizin üretimi önemli ölçüde yavaşlıyor.

GÜZELLEŞMENİZİ SAĞLIYOR

Birçoğumuz, narın kozmetik ürünlerde sıkça kullanıldığını bilmiyoruz. Narın içinde bulunan birçok element kozmetik ürünlerde ön plana çıkartılıyor ve aynı antioksidanlar kullanılıyor.

Kaynak : Harem’s Life Sayı 4

Bir cevap yazın

Open chat