fbpx

Fonksiyonel Egzersiz Tüyoları ve Sağlıklı Yaşam

Antalya’da yaşayan ve çalışan Milli Atlet Zümrüt Dağlı ile Fonksiyonel Egzersiz Tüyoları ve Sağlıklı Yaşam hakkında söyleşi yaptık.

Sizi tanıyabilir miyiz?

Milli sporcuyum, atletizmle uğraşıyorum. 2013 yılında yaşadığım sakatlıktan sonra bırakmak zorunda kaldım. O zamana kadar Balkan şampiyonluklarında, bir çok yurt dışındaki müsabakalarda yer aldım. Çok sayıda derecem var. 2007-2013 arası bütün milli takım yarışmalarında yer aldım. 100-200 metreci sprint branşım. Bunun yanı sıra heptatlon da yaptım. Çoklu branş atletizmin içerisinde. Ege Üniversitesi Atletizm antrenörlük mezunuyum. Ayrıca çift anadalım var. Bu şekilde iki üniversiteyi bitirdim. 2013’deki sakatlığımdan sonra fittness’a daha çok yoğunluk verdim. Fitness antrenörlüğü yapıyorum hem de branş sporcularına kondüsyonerlik yapıyorum. Çalıştırdığım futbolcular var, basketbolcular, voleybolcular var.Ayrıca sezon sonunda  sezona hazırlık antremanlarını hazırlayarak onlarla beraber personal treinerlık yapıyorum.

Sakatlık sonrası sporculara yönelik nasıl bir çalışma yapıyorsunuz?

Kondüsyonerlikte profesyonel sporcularla çalıştığım için birebir çalışmalar yapıyoruz. Sakatlık sonrası gelenler oluyor, toparlanma sürecinde daha hızlı sezona girmeleri için. Sakatlıklarını giderebilmeleri için ona yönelik antreman, kuvvetlendirme çalışmaları yapıyoruz. Ya da fitness salonunda çalıştığım yerde birebir özel antrenörlük yani personal treinerlık yapıyorum. Onda da yine gelen kişilerin hedefine yönelik aylık antreman periyotlaması yaparak kişinin istekleri doğrultusunda ona göre antreman programı hazırlıyorum. Beraber bir yola çıkarak hedeflerine ulaşana kadar çalışıyoruz. Genelde hedeflerine ulaştıktan sonra da bağımlılık haline geldiğimiz için yaklaşık 2-3 senedir daimi çalıştırdığım üyelerim var.

Peki insanların spora yaklaşımı nasıl?

İstikrar konusunda biraz geriden gidiyoruz. Ama bu 3-4 senedir giderek yaygınlaşıyor. Son dönemlerde televizyonlarda, yarışma programlarında sporsal aktivitelere yer veriliyor. Benim yarıştığım dönemlerde müsabakalara çok fazla yer verilmiyordu. Ama şimdi Türkiye şampiyonları dahil olmak üzere bütün branşların yarışmalarına televizyonlarda yer veriliyor. Burada mililik duygusu ve heyecan daha çok ön plana çıkıyor.

Erkekler biraz daha yazın sahillerde atletik bir form yakalamak için tercih ediyor. Kadınlarda ise daha çok yoga ve pilates gibi durağan sporlarla ilgileniyorlar. Daha çok kilo vermek isteyenler fitness’da hedeflerine ulaştıktan sonra yoga ve pilates gibi rahatlatıcı relaxs branşlarda formlarını korumaya özen gösteriyor.

Mat Pilatesten sonra Reformer pilates son dönemlerin gözde sporlarından oldu. İkisi arasındaki farklılıklar nelerdir?

Reformer pilates eğlenceli bir branş pilatesin içerisinde. Mat pilatesin mutlaka yapılması gerekiyor ilk etapta çünkü kişi kendi vücut kontrolünü
sağlayamadan reformer’a başladığınızda ciddi anlamda geri dönüş olmadan sakatlıklara sebep olabiliyor. O yüzden kişinin kuvvetini kazandıktan sonra mat egzersizleriyle ya da mat dersleri sonrası minimum 3 ay olacağı şekilde yaptığı grup derslerin sonunda reformer’a geçiş yaparak bunu daha da ilerletebilirler. Sonuçta bunların hepsinin bir seviyesi var. En üst seviyeye çıkana kadar bu şekilde ilerletebilirler.
Pilates’e herhangi bir sakatlığı olan kişiler gelebiliyor, fiziksel olarak omurgasında vs problemi olan kişiler düzeldiğini de görünce daha da hoşuna gidiyor. Aynada kendilelerine baktıklarında vücutları daha düzgün bir şekil almaya başladıklarında sporu bir yaşam biçimi olarak hayatına dahil etmeye başlıyorlar.

Pilates insan vücudunda en çok nelere fayda sağlıyor?

Omurga konusunda pilatesin ciddi anlamda faydaları var. Stüdyolara giden ya da birebir reformer, mat pilates yapan kişiler direk doktor tarafından yönlendirilen kişiler oluyor. Bunun doğrultusunda zaten kişide sağlık problemleri varsa hocalar üyelerinin doktoru ile irtibatta olarak beraber yol almaları daha sağlıklı olur. Daha kalıcı şekilde ilerletebilirler. Zaten günlük yaşantımızda ciddi anlamda masa başı çalışanlarda, bilgisayar başında olan kişilerde, bankacılarda, diş hekimlerinde oturuş pozisyonundan dolayı sıkıntı yaşanıyor. Reformer ve pilatesle beraber ciddi anlamda günlük hayatlarında yaşam kalitelerinin artmasına sebep oluyor.

Spor yapacak kişiler spor salonu seçerken nelere dikkat etmeli?

Sektörümüzde benim en çok yakındığım durum herkes her belgeyi alabiliyor. Bu belgelerin şartları çok kolay 15 günlük kurslarla istenilen belgeler
alınabiliyor. Bu durum tamamen maddiyatla alakalı, ne kadar paranız varsa o kadar belge alabilirsiniz. Kişilerin spor yapacakları yerleri tercih etmesindeki ön koşul öncelikle biraz daha iyi araştırmaları gerekiyor. Çalışacakları hocanın özgeçmişlerini bilmeleri gerekiyor. En azından demo bir ders alarak kendileri için ne kadar doğru bir hoca olduğunu görmeleri gerekiyor. Belgeler önemli değil hocanın eğitimi ön planda olmalı. Bir spor eğitmeninin anatomiyi bilmesi gerekiyor. Kişilerin sakatlanmaması için ya da sakatlanma vakalarında ne yapacağını bilmesi önemlidir.

Tüm kaslarımızın çalıştığını hissedeceğimiz 7 fonksiyonel egzersizi uygulamaya hazır mısınız?
1-Jump squat
2-Burpees
3-Plank kree tuck
4-Jumping Lunges
5-Hrang Knee
6-Plank around the world
7-Floon Trieps Drgs

Fonksiyonel Antreman Nedir?

Günümüz insanı yoğun iş yaşamı nedeniyle kimi zaman saatlerce masa başında kalabiliyor, çok az hareket ediyor. Bu durum vücudumuzu olumsuz
etkiliyor ve çoğu zaman günlük işlemlerimizi bile yaparken zorlanıyoruz. Günlük hayatta yaptığımız bazı hareketleri taklit ederek, serbest ağırlıklar ve alternatif özel ekipmanlarla yapılan bir antreman sistemi olan functional training işte bu noktada devreye giriyor. Bu antreman sistemi kasları güçlendirmeye, vücudu sıkılaştırmaya, kişinin günlük fonksiyonel hareketlerini rahat şekilde yapabilmesine yardımcı oluyor. Bu sayede günlük hayatımızın kolaylaşmasına da destek oluyor. Denge, güç ve kondisyon odaklı, devamlılığı sağlayan, birkaç eklemi aynı anda çalıştırdığımız hareketlerden oluşan fonksiyonel antreman insanın sahip olduğu, dayanıklılık, esneklik, çeviklik ve isabetlilik gibi 10 temel özelliğin hepsini esas olarak bizi her alanda geliştirmeye, hayat standartlarımızı ve atletik performansımızı arttırmaya yardımcı oluyor.
Bu hareketle vücudunuzun birçok kasını aynı anda çalıştırdığınız, denge, güç ve kondisyon odaklı fonksiyonel egzersizler şimdi dünyanın en popüler
antremanları arasında.

PLAN

Her hareket için ortalama tekrar sayısı 12 (Ancak tekrar sayısı kondisyon düzeyine göre değişebilir) Örneğin 15 ya da 20 tur yapmak, antremanın zorluğu artıracaktır.
Antreman durumunuza göre tekrar sayımızı belirleyebiliriz. 7 hareketi belirtilen sayıda tekrarlayarak uygulayarak uyguladığımızda toplam 1 set çalışmış olacaksınız. Bir hareketten diğerine geçerken maksimum 30 saniye dinlenebilirsiniz. Setler arasında ise 3 dakika üzerine çıkmamanız
gerekiyor. Efektif bir sonuç için 3 setten oluşan toplam 45 dakika da bir çalışma yapabilirsiniz.

MİLLİ ATLET ZÜMRÜT AKDAĞ İLE FONKSİYONEL EGZERSİZ TÜYOLARI VE SAĞLIKLI YAŞAM

Harem’s Life Sayı:3

Bir cevap yazın

Open chat